Witamy!

Serdecznie zapraszamy do korzystania z naszych usług.

Nasza misja

Służyć naszym klientom wiedzą i doświadczeniem, zapewniając najlepszą ochronę ubezpieczeniową.

...na co zwrócić uwagę ubezpieczając dom?

Ubezpieczenie domu - co warto wiedzieć i na co zwrócić uwagę.


Na końcu artykułu przedstawiamy przykładową kalkulację, prosimy jednak o wcześniejsze zapoznanie się z wyjaśnieniami zawartymi w tekście.

Na terenie powiatu nowodworskiego i legionowskiego w ostatnich latach dużą popularnością cieszą się ubezpieczenia nieruchomości. Wynika to w dużej mierze z położenia obu powiatów - większość nieruchomości znajduje się na terenach zalewowych, o stosunkowo wysokim ryzyku powodzi. Z drugiej strony jednak bardzo szybko wzrasta świadomość właścicieli domów, którzy zdają sobie sprawę, że w wyniku pożaru, zalania, powodzi lub innego zdarzenia losowego mogą stracić błyskawicznie dorobek całego życia.

Nie ma skuteczniejszej ochrony przed skutkami kataklizmów i zdarzeń losowych niż właściwie dobrane ubezpieczenie. Trzeba również podkreślić, że jest to najtańsza forma zabezpieczenia, gwarantująca rekompensatę w przypadku utraty majątku o znacznej wartości. Większość z nas nie waha się płacąc parę tysięcy złotych za ubezpieczenie pojazdu o wartości kilkudziesięciu tysięcy, a z drugiej strony zastanawia się nad zapłaceniem kilkuset złotych za ubezpieczenie domu o wartości kilkukrotnie przekraczającej cenę samochodu.

Na co szczególnie należy zwrócić uwagę ubezpieczając dom? Aby uniknąć zapłacenia wysokiej składki, a jednocześnie zyskać ochronę w pożądanym zakresie, warto zastanowić się jakie elementy wchodzą w skład ubezpieczanego majątku. Przede wszystkim przy ubezpieczaniu domu do jego wartości nie wlicza się działki. Jeśli jesteśmy zatem szczęśliwym posiadaczem domu, którego rynkowa wartość to 550.000, zlokalizowanego na działce o wartości 200.000, to wykupujemy polisę na 350.000. Taka wersja ubezpieczenia gwarantuje nam, że nawet w przypadku całkowitego zniszczenia domu będziemy mogli go odtworzyć na tej samej działce.

Ubezpieczając dom z reguły oddzielnie ubezpiecza się jego elementy stałe. Mowa tutaj o drzwiach, oknach, wykładzinach ścian, sufitów i podłóg, meblach wbudowanych, instalacjach, urządzeniach sanitarnych oraz urządzeniach typu piece co, grzejniki, termy itp. Elementy te powinny być ubezpieczone oddzielnie - na ich sumaryczną wartość. W większości towarzystw ubezpieczeniowych można również zrezygnować z ubezpieczenia elementów stałych i wykupić polisę tylko na tzw. "mury". Wtedy przy wartości domu 350.000, po odliczeniu elementów stałych (o wartości np. 50.000) ubezpieczamy się na kwotę 300.000 i już od 135zł zyskujemy gwarancję wypłaty odszkodowania w przypadku zdarzenia losowego. Ochroną są wtedy objęte ściany budynku, dach, stropy, fundamenty itp.

Odradzamy jednak pochopne rezygnowanie z ubezpieczenia elementów stałych. Brak tej ochrony powoduje, że w przypadku pożaru, powodzi lub innego zdarzenia losowego - otrzymacie Państwo tylko wypłatę za utracony budynek.

Aby zyskać pełną ochronę posiadanego majątku warto uwzględnić również ruchomości domowe (sprzęt AGD, sprzęt RTV, komputery, meble, sprzęt fotograficzny itp.) i rozszerzyć polisę o ubezpieczenie tych elementów. Jeśli zdecydują się Państwo na takie rozwiązanie - polecamy ubezpieczenie ruchomości domowych zarówno od ognia i zdarzeń losowych jak i od ryzyka kradzieży - zagwarantuje to pełną ochronę posiadanego przez Państwa majątku. Podając wartość mienia ubezpieczanego od kradzieży, należy uwzględnić tylko te przedmioty, których utrata jest realna - sprzęt RTV, sprzęt fotograficzny, komputery. Ryzyko utraty w wyniku kradzieży np. pralki, mebli kuchennych lub szafy wbudowanej jest raczej niewielkie i dlatego nie ma potrzeby ich ubezpieczania.

Przykładowa kalkulacja:
Przykład 1. Ubezpieczenie samego domu od zdarzeń losowych
- wartość domu (bez elementów stałych i ruchomości) - 300.000zł
Składka za ubezpieczenie
- całkowita składka od ognia i zdarzeń losowych - 135zł

Przykład 2. Ubezpieczenie domu, elementów stałych i ruchomości od zdarzeń losowych i kradzieży
- wartość domu (bez elementów stałych i ruchomości) - 300.000zł
- wartość elementów stałych - 50.000zł
- wartość ruchomości - 40.000zł
- wartość elementów stałych i ruchomości od kradzieży - 20.000zł
Składka za poszczególne elementy:
- dom od ognia i zdarzeń losowych - 135zł
- elementy stałe od ognia i zdarzeń losowych - 23zł
- ruchomości od ognia i zdarzeń losowych - 52zł
- ruchomości i elementy stałe od kradzieży - 98zł (zniżka za drzwi antywłam. i zabezpieczenie okien)
- łączna składka - 308zł

Powyższe wyliczenie ma charakter informacyjny. Szczegóły oferty dostępne w OWU lub u naszych agentów. Na terenie Legionowa, Nowego Dworu Mazowieckiego i okolicznych miejscowości - ubezpieczenie bez wychodzenia z domu.

Go back